Haber

Off-roadcular deprem bölgesinde zamana karşı yarışta ‘ışık’ oldu

KAHRAMANMARAŞ merkezli sarsıntının ardından arazi tutkunları, Trabzon’dan 32 araçla isteyerek bölgeye giderek, çöken ve karla kaplı yolları aşarak dağ köylerindeki afetzedelere yardım ulaştırdı. Ulaşılması zor yerlere giderek yardım kampanyasına destek veren off-roadcular, karanlıkta araçlarının zirve lambaları ile grupların zamana karşı yarıştığı enkaz alanlarına ışık tuttu.

Kahramanmaraş’ta Türkiye’yi etkisi altına alan depremlerin ardından Trabzon Otomobil ve Motor Sporları (TROFF) Off-Road Kulübü gönüllüleri, 32 araç ve 70 kişilik ekiple bölgeye gitti. Off-road tutkunları, çöken ve karla kaplı yolları aşarak dağ köylerinde afetzedelere yiyecek ve giyecek gibi yardımlar ulaştırdı. AFAD koordinasyonunda gruplara ayrılan ekip, depremin vurduğu Adıyaman’ın yanı sıra Kahramanmaraş’ta da geçilmez yollardan fonksiyonel araçlarla geçerek yardım seferberliğine destek verdi. Yoldakileri istedikleri yere taşıyan off roadcılar, karanlıkta araçlarının pik lambalarıyla ekiplerin zamanla yarıştığı enkaz alanlarına ışık tutuyor.

‘Hemen ORGANİZE OLDUK, BAŞLADIK’ Off-Road Kulübü Lideri Yahya Şahin, depremin ardından örgütlendiklerini ve araçlarına yükledikleri yardım malzemeleriyle yola çıktıklarını belirterek, “Biz bir gönüllü grubuyuz. sporumuz Sarsıntı olduğunu öğrenince hızlıca organize olup yanımıza aldık.Yardım malzemeleri ve 32 araçlık ekiple afet bölgesine yola çıktık.Ulaşılması zor yerlere yardım dağıttık.Dağ kar ve depremlerde bozulan yollar nedeniyle köylere ulaşılamıyordu.o noktalara gittik bir çok yerin yolları çöktü.kayalar yolu kapattı.araçlarımızla kayaları çektik yollar yıkıldı.çok çalıştık . Allah oradaki herkesin yardımcısı olsun” dedi. AFAD koordineli göreve başladı. k. Köy muhtarlarına ulaştık ve neye ihtiyaçları olduğunu öğrendik. Ardından köylere giden asıl yola çıktık. Gittiğimiz yerlere normal bir arabanın ulaşım imkânı yoktu. Hızlı bir şekilde köylere sevkiyata başladık. Yeri geldiğinde karlı yollardan geçtik, yeri geldiğinde enkaz içinden geçerek köylere ekipman ulaştırdık. Geldiğimiz her yerde insanlar buluşup kucaklaşıyor; bizi çok motive etti. ‘Trabzonlu kardeşlerimiz geldi’ diyerek bize sarıldılar. Gördüğüm o görüntüde kan ağladık. Afetlerdeki kardeşlerimize elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Allah elçiniz ve yardımcınız olsun. Allah devletimize ve milletimize bir daha böyle bir acı yaşatmasın.” bizi orada karşıladı. ‘Beni almaya geldiniz’ dedi. Enkazdan pijamasıyla tek başına çıktı. Kızımızı ailesine teslim ettik. Annesi çok mutlu oldu. Yollar kötü olsa da yollar berbattı. evler yıkılmadı yollar toprakla kaydı bazı köylerde taşın üstünde taş kalmadı bazı yerlerde kardan dolayı yollar kapandı bir çok yerde yol açtık Yollara çarpan araçlar. Akşam hava kararınca araçlarımızın üzerindeki ışıklarla enkaz çalışmalarını aydınlattık. Elimizden geleni yaptık.”

Burak Erbay, “Araçlarımızla ulaşılamayan yerlere ulaştık. Kendi imkanlarımızla araçlarımızla birçok yol açtık. Köylerimize gittik. Mama ve ilaç ihtiyaçlarını götürdük. Çocuklar. Yollar kapandı. İş makineleri merkezde kantar gibi çalıştığı için yolları açamadı. Elimizden geldiğince herkese ulaşmaya çalıştık” dedi.

haber-ulus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu